Event Winners: Shot Put - Sequioa Watkins (TCR) 42-00.50 300-Meter Hurdles - Megan McDonald (TCR) 45.83 1600-Meter Run - Brooke Gordon (TCR) 5:03.9 TCR Girls 4x400 4:00.04 Shot Put - Courtland Clavette (ACR) 57-00.50 Discus - Courtland Clavette (ACR) 171-11
NCHSAA 3-A West Regional North Buncombe girls win 3-A West Regional Results
Top Performers: Pole Vault - Sage Proffitt (NB) 11-0 Pole Vault - Danielle Brown (Franklin) 10-6 Pole Vault - Ashleigh Culpepper (Franklin) 10-6 Shot Put - Thomas Evans (Franklin) 51-9.5
Penn Relays, Times-News, WNCAC Championship
4/28-30: Penn Relays at Franklin Field (Philadelphia, PA) Results
Top Performances Sequoia Watkins (TCR) 147-1 (2nd-Discus) - Top American Finisher TC Roberson 48.60 (12th-4x100) Video Mckendrick, Whiteside, Stroud, Feimster TC Roberson 4:04.32 McDonald, Cook, Whiteside, Stroud
Western Carolina men 3:08.42 (5th-4x400) Tribble, Hairston, Tucker, Davis 46.8! split (photo) Cordell Livingston (WCU) 52.20 (11th-400mH)
4/30: 44th Times-News Invitational at Polk County High School (Columbus, NC) Results | Photos
Asheville Christian Academy's Whitney Thornburg won the 2000-meter steeplechase in 7:23.75.
4/21-23 - ACC Outdoor Championships at Duke University (Durham, NC) Full Results
North Carolina's Isaac Presson (formerly of Asheville High) 3:45.40-4th
4/21-23 - Big South Championships at VMI (Lexington, VA) Full Results
Top 3 finishers: Natalie Pearson (UNCA) Double wins! 11.61 (100m) + 23.78 (200M) Emma Bussard (UNCA) 10:58 - 2nd in the 3000m Steeplechase Sarah Gentry (UNCA) 2:15.12 - 3rd in the 800m run Simon Haake (UNCA) 67.68m - 3rd in the Javelin Milian Ristic (UNCA) 14.48 - 3rd in the 110m hurdles
UNC Asheville's Simon Haake placed third in the javelin
4/21-23 - Southern Conference Championships at Samford (Birmingham, AL) Full Results
App State sweep!
Event Winners: Girls follow by Boys *Felisha Garren (WCU) 53.99 - 400m Megan Morton (WCU) 42.71 - Javelin Nicole Okolo (WCU) 13.73 - 100m hurdles Zakiyyah Stewart (WCU) Double wins! 52.12m (Hammer) + 43.74m (Discus) Lawren Williard (WCU) 7.15m - Long Jump Western Carolina girls 4x100 - 45.92
*Dennis Moore (App State) Fast doubles! 10.39 (100m) + 20.81 (200m) Moore, formerly of TC Roberson High School Cordell Livingston (WCU) Triple wins! 14.66 (110mH) + 52.62 (400mH) + 49-00.25 (Triple Jump) - named Most Outstanding Athlete
*Most Outstanding Track Performer
Appalachian State's Dennis Moore was named the Most Outstanding Track Performer
Taylor Feimster (Senior) anchors Roberson's 4x100 to 48.15!!!
Tynitta Butts (East Carolina) 5-8.75 HJ Darius Purcell (App State) 6-09.75 HJ Zakiyyah Stewart (Western) 178-08 Hammer App State Men's 4x100 (40.14) Western Carolina Men's 4x100 (40.36) Benny Davis (Western) 47.07 400 Aaron Tribble (Western) 47.28 400 Bob Vanderham (UNCW) 1:50.88 800 Dennis Moore (App State) 21.51 -4.0 / 200
Roberson sweeps Blue Ridge Classic
Pole Vault - Sage Proffit (North Buncombe) 12'0" at Blue Ridge Classic
Top Performances Girls 3200-meter run - Brooke Gordon (TC Roberson) 11:10.68 Discus - Sequoia Watkins (TC Roberson) 121-9 Pole Vault - Sage Proffit (North Buncombe) 12-0 Shot Put - Sequoia Watkins (TC Roberson) 40-6.5 Shot Put - Hailey Cook (Hendersonville) 38-4
Boys Discus - Courtland Clavette (AC Reynolds) 168-0 Long Jump - Max Hartmann (Asheville School) 22-6 Pole Vault - Tyler Samotis (East Henderson) 14-0 Triple Jump - Daisaun White (Asheville High) 46-9.5
Reese to Western Carolina
Personal Bests (MileSplit NC)
1000 Meter Run3:18.20
100 Meter Hurdles21.47
1600 Meter Run5:19.74
3000 Meter Run11:03.65
300 Meter Hurdles55.40
3200 Meter Run11:49.94
5000 Meter Run19:38.78
500 Meter Dash1:22.60
55 Meter Hurdles12.14
800 Meter Run2:28.54
One Mile Run5:34.77
Tony Waldrop Invitational
North Buncombe's Sage Proffitt won three events at the Tony Waldrop Invitational on Friday in Columbus, NC. (Photo by beRecruited.com)
Women Pole Vault 1, Sage Proffitt, North Buncombe, 10-06. Women 100 Meter Dash 1, Sage Proffitt, North Buncombe, 12.60. Women 200 Meter Dash 1, Sage Proffitt, North Buncombe, 26.40.